M12 Miniature Fisheye Lens \| 200° and up to 10MP and 2/3" such as AR1335 and IMX677
200°@6.3mmフィッシュアイM12レンズ
在庫あり —太平洋標準時正午までにご注文いただければ、当日発送いたします
レンズの特徴
成型ガラス球
オールガラス・オールメタル・デザインで、2つのガラス非球面がエッジまで驚異的なパフォーマンスを発揮。
IP67
IP67の防塵・防水性能と熱安定性を兼ね備えています。
光学・機械仕様表
| レンズパラメーター | パフォーマンス詳細 |
|---|---|
| 品番 | CIL219 |
| イーエフエル | 1.9 |
| F# | 2.5 |
| 視野 | 200° @ 6.3mm image circle — Calculate FoV for your sensor |
| イメージサークル | 6.2mm |
| ディストーション | -5% F-θ |
| 重量 | 13.3g |
| IRカットフィルター | P/N あり: CIL219-F2.5-M12A650 P/N なし:CIL219-F2.5-M12ANIR |
| 建設 | オールガラス、メタル |
メカニカル・バリエーション
| バリアント | 説明 |
|---|---|
| M12A | IP67、レンズ表面1にBBAR、メタルキャップ+バレル |
| カメラ/マウント | 互換性 |
| [Commonlands 対応マウント](https://commonlands.com/collections/accessories) | [CLA018](https://commonlands.com/products/m12-lens-holder-18mm) |
| [e-con Systems / Standard S-Mount](https://www.e-consystems.com/nvidia-cameras/jetson-agx-orin-cameras/4k-8mp-sony-imx415-low-light-camera.asp) | 9mm-13mmトールマウント |
| [Allied Vision Alvium S-マウント](https://www.alliedvision.com/en/products/alvium-configurator/alvium-1800-u/500) | はい |
| [FLIR Blackfly S ボード](https://www.flir.com/products/blackfly-s-board-level/) | はい |
| [iDS uEye LE](https://www.ids-imaging.us/ueye-industrial-cameras.html) | Rev1.1: Yes, Rev1.2: Must order PN ending “C-NO” |
| [The Imaging Source M12](https://www.theimagingsource.com/products/board-cameras/) | はい |
| [Basler Dart Sマウント](https://www.baslerweb.com/en/products/cameras/area-scan-cameras/dart/) | はい |
カメラ・メカニカル互換性表
| カメラ/マウント | 互換性 |
|---|---|
| コモンランズ CLA018 | CLA018 |
| イーコンシステムズ Sマウント | 9mm-13mmトールマウント |
| アライドビジョン アルビウムSマウント | はい |
| FLIR Blackfly S ボード | はい |
| iDS uEye LE | Rev1.1:はい、Rev1.2:品番が「C-NO」で終わるものを注文する必要があります |
| イメージング・ソース M12 | はい |
| バスラー・ダートSマウント | はい |
*カメラメーカーが提供する標準M12x0.5レンズマウントを前提とした機械的互換性のみ。光学的な互換性は別途ご確認ください。
よくある質問
What sensors does the CIL219 fisheye M12 lens support?
The CIL219 fits 1/2.3 inch to 2/3 inch sensors including the ON Semiconductor AR1335 and Sony IMX677. It resolves 8-10MP at 2.2 micron pixel pitch across the 6.3mm image circle.
What is the field of view of the CIL219 fisheye lens?
The CIL219 gives a full 200° field of view at the 6.3mm image circle. That coverage is wide enough for surround-view, panoramic stitching, and ceiling-mounted surveillance with minimal blind spots.
Is the CIL219 weatherproof for outdoor use?
Yes. The CIL219 M12A variant is IP67 rated with a sealed metal barrel, so it is suitable for outdoor and washdown environments.
What type of distortion does the CIL219 fisheye lens have?
The CIL219 has -5% F-theta distortion, which makes it an equidistant fisheye. That mapping is useful because angular distance from the image center stays proportional to image distance.
What cameras are mechanically compatible with the CIL219?
The CIL219 works with e-con Systems standard S-mount boards using a 9-13mm tall holder, Allied Vision Alvium, FLIR Blackfly S, The Imaging Source M12, and Basler Dart cameras. iDS uEye LE Rev1.2 requires the part number ending in C-NO, and the Commonlands CLA018 holder is one compatible mount, and other options work as well.
Does the CIL219 M12 fisheye lens ship same day from the US?
はい。Commonlandsでは、太平洋標準時(PST)正午までにご注文いただいた在庫レンズについて、カリフォルニア州サンディエゴから当日発送いたします。
類似の空撮ロボット
コモンランドについて
Commonlands LLCは、マシンビジョン、ロボティクス、および組み込みカメラシステム向けの精密M12、Cマウント、M8レンズの設計・製造を行っています。カリフォルニア州サンディエゴに拠点を置き、即日発送が可能な在庫を保有しているほか、米国在住の光学エンジニアに直接ご相談いただけます。単体の試作レンズから25,000個以上の量産まで、当社のチームは光学設計のコンサルティングから大量生産の対応に至るまで、製品のライフサイクル全体をサポートいたします。
お使いのカメラモジュールに最適なレンズ選びでお困りですか?
米国拠点の光学エンジニアまでお問い合わせください。